Технології

Останній шанс для північного білого носорога

Останній шанс для північного білого носорога

  • Німецькі вчені з Асоціації Лейбніца проведуть операцію з пересадки ембріонів вимираючого виду носорога
  • Фінансування проекту BioRescue Федерального Міністерства освіти і наукових досліджень Німеччини підтримується німецькими партнерами проекту, такими як науково-технологічна компанія Merck та іншими приватними компаніями.

Офіційно дано старт проекту BioRescue, спрямованого на порятунок північного білого носорога, який знаходиться під загрозою вимирання.

Сучасні репродуктивні технології, а також робота зі стовбуровими клітинами повинні забезпечити виживання цього важливого виду тварин. Міжнародний науковий консорціум під керівництвом Інституту досліджень зоопарку і дикої природи їм. Лейбніца [Leibniz-IZW] і при значній участі Центру молекулярної медицини ім. Макса Дельбрюка [MCD], отримав фінансування в розмірі близько 4 мільйонів євро від Федерального міністерства освіти і наукових досліджень Німеччини [BMBF] у рамках ініціативи Міністерства щодо збереження біорізноманіття.

Важливою подією роботи дослідницької групи стала успішна трансплантація ембріона в матку південного білого носорога в кінці травня 2019 року. Етичні та соціальні питання, що виникають у зв’язку з проектом BioRescue, будуть розглянуті науковцями в супутньому дослідницькому проекті.

Доктор Міхаель Майстер, парламентський статс-секретар при Федеральному Міністерстві освіти та наукових досліджень Німеччини зазначив:

«Біорізноманіття становить основу нашого існування. Тому Федеральне Міністерство освіти та наукових досліджень заснувало дослідницьку ініціативу щодо збереження біорізноманіття. В рамках цієї ініціативи ми в першу чергу звертаємо увагу просуванню превентивних досліджень, націлених на збереження біорізноманіття.

Паралельно з цим ми сприяємо прийняття негайних заходів по захисту зникаючих видів тварин, як у випадку з амбітним проектом BioRescue. Завдяки вражаючому поєднанню різних дослідницьких підходів і залученості, виявленої учасниками проекту, тепер з’явилася можливість і надія, що ми зможемо зберегти такий знаходиться під загрозою зникнення вигляд, як північний білий носоріг».

Ситуація у північного білого носорога дійсно критична: після смерті останньої чоловічої особини в Судані в березні 2018 року в живих залишилося тільки дві самки: Наджин і Фату. Вони живуть у заповіднику Ол Педжета в Кенії. Команда експертів дотримується двох підходів для збереження цього важливого виду:

Перший підхід

На першому етапі будуть взяті яйцеклітини у двох самок північного носорога. На другому етапі яйцеклітина буде запліднена сперматозоїдом. Сперма померлих північних білих носорогів зберігається при температурі мінус 196 градусів за Цельсієм в рідкому азоті, в Інституті досліджень зоопарку і дикої природи їм. Лейбніца. Ембріон, отриманий шляхом екстракорпорального запліднення, буде трансплантирован в матку південного білого носорога шляхом переносу ембріонів і виношена сурогатною матір’ю.

Наджин і Фату більше не можуть виношувати потомство. Ця пересадка ембріонів носорогів є абсолютно інноваційним підходом у допоміжної репродукції, який не проводилося раннє. Тому нова процедура попередньо тестується методом трансплантації ембріонів південного білого носорога.

У разі якщо все пройде гладко, будуть використані ембріони північного білого носорога. В рамках проекту BioRescue професор Томас Хільдебрандт і його команда вже досягли важливих результатів 27 травня 2019 року: їм вперше вдалося перенести ембріон в матку південного білого носорога.

Однак з-за розміру ембріона вчені припускають, що ембріону не вдалося прикріпитися до слизової оболонки матки, не дивлячись на його успішний зростання. Тварина-реципієнт скоро буде знову обстежено, так як необхідно остаточного прояснення ситуації. В найближчому майбутньому будуть виконані чергові трансплантації ембріонів, щоб команда була оптимально підготовлена до застосування цього способу порятунку північного білого носорога.

Другий підхід

Що стосується другого підходу, команда Інституту досліджень зоопарку і дикої природи їм. Лейбніца співпрацює з відомими експертами з трансплантації стовбурових клітин, такими як професор Кацухіко Хаясі [Університет Кюсю, Японія], доктор Себастьян Дікке [Центр молекулярної медицини ім. Макса Дельбрюка в Берліні], доктор Миха Друккер [Центр ім. Гельмгольца, Мюнхен], професор Чезаре Галлі [AVANTEA] і професор Василь Галат [Інститут репродуктивної генетики, США].

Мета цього підходу полягає в тому, щоб трансформувати клітини шкіри в плюрипотентні стовбурові клітини, а потім перетворити їх в первинні статеві клітини [PGC]. В ході пробного дослідження команда доктора Друккера вже змогла перетворити клітини шкіри в плюрипотентні, які в подальшому будуть покращені.

В лабораторії доктора Дікке клітини були детально описані і перетворені в інші різні типи тканин, такі як клітини серцевого м’яза. «Ці попередні дослідження необхідні для того, щоб на наступних етапах можна було витягти статеві клітини, сперму і ооцити з плюрипотентних стовбурових клітин», — пояснив доктор Дікке.

Кінцевим результатом буде самоподдерживающаяся, генетично здорова популяція північного білого носорога, яка може вижити в дикій природі. З-за невеликої кількості доступних яйцеклітин і сперматозоїдів підхід з використанням стовбурових клітин важливий для збільшення генетичної мінливості популяції.

Останній шанс для північного білого носорога

Етичні питання та підтримка

Проект BioRescue покликаний розширити межі можливостей у цілях збереження видів як з медичної, так і з технічної точок зору. У зв’язку з цим виникають етичні питання щодо використання новостворених можливостей. Ці питання відкрито обговорюватися в проекті BioRescue: проф. Барбара Де Морі очолює Лабораторію етики ветеринарної медицини, консервації та захисту тварин в Університеті Падуї [Італія] і відповідає за дослідження етичних питань у галузі медицини, технології і суспільства в проекті BioRescue. У цьому контексті консорціум буде активно сприяти суспільним дебатам, щоб знайти відповіді на питання етичної відповідальності вчених, урядів і громадськості за збереження біорізноманіття.

Уряд Кенії є вагомим партнером на Африканському континенті і відіграє центральну роль у порятунку північного білого носорога. Зразкова політика Республіки Кенія в галузі збереження біорізноманіття є основою стійкості біорізноманіття Африки.

Той факт, що кенійський уряд в рамках партнерських взаємин надає велике значення проекту BioRescue, підтверджується участю посла Кенії, Його Превосходительства Джозефа Магутта у висвітленні проекту. Фінансування проекту BioRescue Федерального Міністерства освіти і наукових досліджень Німеччини підтримується німецькими партнерами проекту.

Витрати на дослідження, які не покриваються за рахунок коштів Міністерства, фінансуються партнерами міжнародного консорціуму і забезпечуються сторонніми жертводавцями та компаніями-партнерами з промислових областей, такими як науково-технологічна компанія Merck та іншими приватними компаніями.

«Ми беремо на себе відповідальність як лідери в області репродукції, пропонуючи інноваційні технології, щоб цей амбітний проект мав усі шанси на успіх», — зазначив доктор Ян Кірстен, глобальний глава підрозділу репродуктивне здоров’я компанії Merck.

Смотреть полностью

Похожее

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker