Технології

Ця чорна діра «загоряється» як за розкладом

Ця чорна діра «загоряється» як за розкладом

Гігантські чорні діри регулярно мерехтять як свічка, але швидкі, повторювані зміни, які спостерігаються в GSN 069 починаючи з грудня, є чимось абсолютно новим.

11 вересня 2019 року в ЄКА заявили, що їх космічний рентгенівський телескоп XMM-Newton виявив ніколи раніше не спостерігалися періодичні спалахи рентгенівського випромінювання гігантської чорної діри в далекій галактиці.

Ця чорна діра «загоряється» як за розкладом
Рентгенівське зображення активної чорної діри в ядрі далекої галактики GSN 069. У верхній частині анімації показано спостереження з космічного телескопа ESA XMM-Newton. Графік внизу показує зміни яскравості рентгенівського випромінювання чорної діри щодо її «сплячого» рівня. ESA / XMM-Newton / Р.
Миниутти і М. Джустини

Дані з телескопа XMM-Newton і рентгенівської обсерваторії НАСА Chandra, підтвердили, що ця чорна діра випромінює періодичні спалахи рентгенівських променів майже кожні дев’ять годин.

Дослідники почали називати це явище «квазипериодическими виверженнями», або QPE.

Чому відбуваються ці спалахи?

Чорні діри так називаються, бо їх гравітаційне тяжіння настільки велика, що навіть кванти світла не здатні з нього вирватися. Спалахи на них відбуваються процесу аккреції. Це трапляється якраз перед тим, як газ, пил або матеріал зірок йде за точку неповернення, відому як горизонт подій. До цього остаточного занурення матеріал утворює сплющене кільце обертається матерії, відоме як аккреційний диск, який випускає величезну кількість світла.

Ця чорна діра «загоряється» як за розкладом
Оптичний і рентгенівський вид активної галактики GSN 069. Зображення: ESA

Хоча ніхто раніше не спостерігав періодичні спалахи, подібні тільки що побаченим, вони можуть бути звичайним явищем у всесвіті.

Цілком можливо, що це явище не було ідентифіковано раніше, тому що більшість чорних дір мають масу, яка в мільйони-мільярди разів перевищує масу нашого Сонця. Це набагато більше, ніж маса чорної діри в GSN 069, яка лише приблизно в 400 000 раз масивніше нашого Сонця.

Чим більше і масивніше чорна діра, тим повільніше можуть проявлятися коливання яскравості, тому типова надмасивна чорна діра буде спалахувати не кожні дев’ять годин, а кожні кілька місяців або років. Це робить виявлення малоймовірним, оскільки спостереження рідко охоплюють такі тривалі періоди часу.

Смотреть полностью

Похожее

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker